Co zrobić, gdy buty okazują się za duże?

Odpowiednio dopasowane obuwie to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa każdego kroku. Co zatem zrobić, gdy buty są za duże, a w sklepie nie ma już właściwego rozmiaru? Istnieje kilka sposobów, które można wykorzystać, aby cieszyć się wygodą użytkowania nowo zakupionego modelu. Sprawdź metody, dzięki którym uda Ci się zmniejszyć buty.

Specjalistyczne wkładki

Problem możesz rozwiązać za sprawą dostępnych w sklepach obuwniczych wkładek, które pozwalają wypełnić przestrzeń w bucie w taki sposób, by stał się on ciaśniejszy. Do wyboru masz między innymi produkty wykonane ze skóry, żelu lub silikonu.

  • Wkładki silikonowe – wyprodukowane z silikonu medycznego, używane najczęściej w celach ortopedycznych. Nie wywołują alergii i sprzyjają absorbowaniu energii wstrząsów, jaka powstaje przy każdym kontakcie stopy z twardym podłożem.
  • Wkładki żelowe – jedna z odmian wkładek silikonowych. Akcesoria z tej kategorii bardzo często są wykorzystywane do za dużych butów. Jedną z największych zalet jest to, że są samoprzylepne i każdy bez trudu może umieścić je w swoim obuwiu.
  • Wkładki skórzane – najczęściej producenci wykorzystują połączenie skóry z pianką lateksową. Świetnie wypełniają zbędną przestrzeń w za dużych butach, a w dodatku chronią przed nadmiarem wilgoci i sprzyjają utrzymywaniu prawidłowej higieny stóp. Cechują się miękkością, lekkością i elastycznością.
  • Wkładki filcowe – dostępne w szerokiej gamie wariantów o różnej grubości. Pomagają zmniejszyć rozmiar butów, a ich dodatkową zaletą jest ochrona przed chłodem oraz właściwości absorbujące wilgoć. Godny uwagi wybór, jeśli chodzi o obuwie zimowe.

Zapiętki

W sytuacji zakupu za dużych butów pomogą też tak zwane zapiętki. Są to starannie wyprofilowane akcesoria, które przykleja się wewnątrz buta w obszarze pięty. Takie rozwiązanie spowoduje, że obuwie będzie Ci się wydawało mniejsze, co bez cienia wątpliwości poprawi codzienny komfort użytkowania. Zapiętki mają też taką zaletę, że pomagają w utrzymaniu stopy we właściwym miejscu.

  • Zapiętki żelowe – są bezbarwne i samoprzylepne. Gwarantują ochronę pięty przed otarciami.
  • Zapiętki skórzane – podobnie jak w przypadku wkładek, wierzch wykonany jest ze skóry, a spód z lateksu. Są samoprzylepne i można je kupić w kolorach pasujących do różnych rodzajów obuwia.
  • Zapiętki z materiału – są wklejane, jednak nikt nie powinien mieć problemów z ich prawidłowym montaże. Zapobiegają powstawaniu bolesnych otarć i wypełniają pustą przestrzeń w bucie.

Domowy sposób – spryskanie butów wodą

Najlepiej użyć do tego specjalnego atomizera/spryskiwacza. Obuwie trzeba spryskać obficie, jednak należy uważać, by nie doprowadzić do ich całkowitego przemoczenia, ponieważ wówczas efekty mogą się okazać co najmniej niezadowalające. Kolejnym etapem jest suszenie, do którego można wykorzystać suszarkę do ubrań lub po prostu suszarkę do włosów. Jeśli po wyschnięciu butów, nadal odczuwasz, że są one za duże, powtórz wszystkie czynności, aż uzyskasz pożądany rezultat.

Metoda ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku sneakersów i różnego rodzaju butów sportowych. Jeśli masz obuwie skórzane, możesz postąpić podobnie, aczkolwiek pamiętając, by do suszenia nie używać suszarki do ubrań.

Rekomendowane artykuły