Czym są sneakersy?

buty adidas bordowe

Kicksy, sneakersy bądź sneakery – wciąż spotykasz się z tymi określeniami, ale nie wiesz właściwie do czego je odnieść? Sportowe buty na koturnach, eleganckie wydanie wygodnych „adidasów”, a może jakaś nowa wersja znanego smakołyku z orzechami? Wiele osób w kontakcie z tym wielce tajemniczym określeniem wpada w poważną konsternację. A okazji jest naprawdę wiele – sneakersy na stałe weszły bowiem w skład miejskiego słownika pasjonatów streetwear’u – i nie tylko. Rozwikłajmy zatem jedną z największych zagadek współczesności – czym są sneakersy?

Sneakerheadzie, skradaj się!

Tak często używane dziś określenie wbrew obiegowej opinii nie wzięło się z kosmosu. Słowo sneaker powstało na bazie angielskiego „to sneak”, a więc „skradać się”. Skąd takie bezpośrednie nawiązanie? Na początku  (a zatem na przełomie XIX i XX wieku) termin ten kojarzono głównie ze sportowym obuwiem typu – dziś powiedzielibyśmy – slip on osadzonym na lekkiej i elastycznej podeszwie. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji pierwsze modele sneakersów wydawały się bezszelestne, a każdy kto je nosił sprawiał wrażenie osoby skradającej się. Proste prawda? Określenia po raz pierwszy użyto jeszcze w XIX wieku za sprawą dziennikarzy Boston Journal w nawiązaniu do chłopięcych butów tenisowych. A dziś? Co rozumiemy pod pojęciem sneakersów?

Początki należały co Converse i Vans

Mimo że prekursorami w kwestii produkcji obuwia sportowego byli założyciele mało znanej dziś marki Keds, to początki sneakerowego dziedzictwa należą do absolutnych gigantów streetwear’u, jakim są Covnerse i adidas. Mniej więcej w tym samym czasie założyciele obu brandów, na punkcie których miał w przyszłości oszaleć cały świat, wprowadzili na rynek pierwsze modele trampek i butów wzorowanych na debiutanckich „butach do skradania”. Pomysł okazał się oczywiście strzałem w dziesiątkę! Z czasem Adi Dassler oraz projektanci Converse z koszykarzem Chuckiem Taylorem na czele stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych osobistości światowej mody.

Czym są sneakersy dziś?

Definicja terminu, który wielu osobom spędza sen z powiek jest w zasadzie bardzo prosta. Sneakersy to nic innego jak wygodne obuwie sportowe przeznaczone do użytku w typowo miejskich przestrzeniach. Wiele osób myli sneakersy z modelami dla sportowców. To właśnie dlatego amortyzujące Air Maxy czy Stan Smithy można spotkać na siłowniach czy w klubach fitness. Tymczasem naturalnym środowiskiem dla sneakersów jest właśnie miasto! Buty tego typu stały się nie tylko sposobem na zapewnienie sobie maksymalnej wygody, ale także niezawodnym trikiem na podkręcanie codziennych stylówek na miasto. Największe światowe brandy prześcigają się w pomysłach na coraz to nowsze, jeszcze bardziej designerskie modele, dzięki czemu my możemy przebierać w bogatych ofertach z kultowym Swooshem, słynnymi trzema paskami czy znakiem Puma.

 

Wszystko jasne? Wiesz już czym są sneakersy? No to do dzieła! Wybierz swój ulubiony model (albo od razu dwa) i ruszaj na podbój świata streetwear’u w najlepszym stylu!

    

m07e550ba342e553b1e987d7588919ef7_410077_z_1
mc07fef7981dd8f530b453f1a886fd054_410080_z_1
mb0f766ec77cff78a38439a39cbde1a77_410114_z_1

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.