Historia espadryli

Espadryle znajdują coraz szersze grono odbiorców w naszym kraju, zarówno wśród mężczyzn, jak i przedstawicielek płci pięknej. Takie obuwie zapewnia niebywały komfort w czasie letnich upałów. Konstrukcja butów jest przygotowana w taki sposób, by gwarantować lekkość oraz optymalny poziom cyrkulacji powietrza. Espadryle to nie tylko godna uwagi propozycja butów na lato, ale również ciekawa historia, którą warto poznać.

Komu zawdzięczamy espadryle?

Korzenie espadryli można poznać z badań archeologicznych, które udowadniają, że tego rodzaju obuwie było już użytkowane przez ludzi cztery tysiące lat temu. Najistotniejszym dowodem na tę teorię jest znalezisko z jaskini Murcielagos. Znaleziono tam obuwie, które dziś obejrzeć można w muzeum archeologicznym w Granadzie.

Do mody użytkowej espadryle wprowadził najprawdopodobniej król Aragonii, który darzył ogromną sympatią lekkie obuwie z podeszwą z plecionki. Espadryle wytwarzano z naturalnych materiałów, do których zaliczyć należy przede wszystkim lnianą tkaninę oraz plecionkę z konopi. W Hiszpanii wytwarzanie espadryli było popularnym zajęciem wśród wielu rzemieślników. Choć początkowo buty były najpopularniejsze wśród chłopów, później korzystali z nich reprezentanci wyższych warstw społecznych, tj. żołnierze czy kapłani.

Gdzie produkowano najwięcej espadryli?

Najważniejszym dla espadryli momentem był przełom XIII i XIV wieku. W okresie tym ogrom rzemieślników trudnił się wytwarzaniem lekkiego obuwia, którego charakterystycznym elementem była wspominana już plecionka z konopi. Największą produkcją mogło się poszczycić miasto Mauleon, w którym rzemieślnicy wytwarzali espadryle dla katalońsko-aragońskich księży oraz żołnierzy.

Regionalność espadryli

W poszczególnych regionach można były znaleźć różne rodzaje espadryli. W Emporda wytwarzano na przykład białe espadryle, które uatrakcyjniano pięcioma kolorami na zewnętrznej stronie buta.

Świat wielkiej mody a espadryle

Espadryle zaistniały nawet na światowej klasy wybiegach mody. W tej kategorii obuwie z plecioną podeszwą zaczęto postrzegać dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Wcześniej często postrzegano je jako propozycję taniego obuwia na sezon letni. Wszystko zmieniło się w 1960 roku, gdy espadryle na prestiżowej imprezie zaprezentowała marka Castaner, które już znacznie wcześniej miała takie buty w swojej ofercie. Espadryle wzbudziły zainteresowanie Yyesa Sainta Laurenta, wówczas początkującego projektanta mody z Francji. Tak doszło do współpracy, która zaowocowała pierwszymi damskimi espadrylami na koturnie. Dzięki temu niebanalnemu projektowi firma Castaner wyszła z finansowych tarapatów, z którymi borykała się w ostatnich latach. To wydarzenie sprawiło też, że espadryle zawitały w świecie mody, a ludzie docenili je ze względu na wartość rzemieślniczej pracy.

W późniejszych latach espadryle pojawiły się w kolekcjach innych wielkich domów mody, tj. Christian Louboutin, Louis Vuitton oraz Hermes. Przedsiębiorstwo Castaner istnieje do dziś i jest postrzegane jako jeden z najlepszych producentów espadryli.

Rekomendowane artykuły