Farbowanie butów sportowych

Kiedy ulubione buty sportowe przestają dobrze się prezentować, wiemy że wielkimi krokami nadchodzi czas rozstania. Fakt ten jest jest jeszcze smutniejszy, jeśli buty kosztowały nas znaczną część wypłaty i właściwie gdyby nie ich znoszony wygląd, mogłyby nam jeszcze przed jakiś czas służyć. Nie warto jednak załamywać rąk, ponieważ możemy podarować im drugie życie. Dawny blask może przywrócić im zabieg zwany malowaniem lub farbowaniem.

 Renowacja z efektem „wow

Farbowanie obuwia jest obecnie coraz popularniejsze, a końcowy efekt może naprawdę zachwycić. Renowacja jest też oczywiście dużo tańsza niż kupno nowej pary. Aby jednak nie zniszczyć obuwia, do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Tak naprawdę malowaniu można poddać każdy rodzaj materiału, kluczowy jest jednak odpowiedni dobór barwników oraz preparatów służących do wykończenia zafarbowanego obuwia. Cały proces jest oczywiście łatwiejszy, jeśli chcemy zafarbować nasze buty na ten sam kolor lub wybieramy odcień ciemniejszy. Jeśli natomiast chcemy przemalować nasze buty z ciemnych na jasne, konieczne będzie najpierw odbarwienie buta.

 Aplikacja barwnika – samodzielnie czy z pomocą szewca?

Farby do butów można kupić w większości sklepów z artykułami szewskimi, a także w sklepach obuwniczych. Ich aplikacja nie jest wcale trudna – po wymieszaniu barwnika nanosimy go na obuwie przy pomocy pędzelka i gąbki. Trzeba być jednak dokładnym, aby farba pokryła równomiernie również szwy i wszelkiego typu zagłębienia. Często czynność należy powtórzyć minimum dwukrotnie (a w „trudnych” przypadkach nawet trzykrotnie). Oczywiście kolejne malowanie wykonujemy po przeschnięciu barwionej powierzchni. Odnowione obuwie należy w fazie końcowej odpowiednio zabezpieczyć za pomocą specjalnych kremów do wykończania farbowanego obuwia. W przypadku elementów zamszowych wykorzystuje się w tym celu impregnatory.

Jeśli boimy się, że samodzielnie możemy w większym stopniu zaszkodzić naszym butom niż im pomóc, powinniśmy zwrócić się o pomoc do szewca. Z racji tego, że farbowanie obuwia sportowego jest coraz popularniejsze, większość szewców dodała tę usługę do swojego wachlarza. Nie musimy więc obawiać się, że aby znaleźć fachowca, który podejmie się renowacji naszych butów, będziemy musieli odwiedzić wszystkie punkty w naszym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.